Bunu Biliyormusunuz?

Banner, Avusturya’nın tek akü üreticisi olarak uluslar arası çapta kabul görmüş ve lider akü üreticilerinden bir tanesidir..

Video Sunum

You must have Flash Player installed in order to see this player.


PDF Yazdır e-Posta

MOTOSİKLET

 

Motosiklet İçin Doğru Aküyle Nasıl Karar Veririm?

İlk olarak uygun büyüklüğü ve minimum amperini öğrenmek için motorunuzun kendi kullanma klavuzunu kontrol etmelisiniz?Bunun yanında aracın aküsünün doğru büyüklüğüne karar vermek için bir teknisyene danışabilirsiniz.Asla üreticinin tavsiye ettiği minimum akü kapasitesinden daha küçük kapasiteli bir akü kullanmayın.

 

Motosiklet Aküsünü Şarj Etmek İçin En Uygun Yötem Hangisidir?

Uygun şarj zamanını öğrenmek için akünüzü kullanma klavuzuna bakınız.Bu zaman 1 yada 2 amper aküler için tavsiye edelien şarj miktarıdır.Bir aküye asit doldurarak aktive ettiğiniz zaman birde muhakkak şarj etmeniz gerekmektedir.

 

Motosikletimin Aküsü Gizlimidir?

Motosiklet üreticilerinin çoğu yeni model üretimlerinin çoğunda gizli akü kullanmaktadırlar.Gizli VRLA aküleri geleneksel dizayn edilmiş akülere göre daha fazla güç ve daha uzun ömür sunmaktadırlar.Geleneksel bir aküyü VRLA ile değiştirebilirsiniz fakat VRLA aküyü geleneksel aküyle değiştiremezsiniz.Gizlenmiş aküler havalandırma deliğine sahip değillerdir.

 

Bir Motosiklet Aküsü Ne Kadar Süre Dayanmaktadır?

Akü ömrü bir çok fazla miktarda faktöre dayanmaktadır.Bunlardan en önemlisi uygun bakıma sahip olmasıdır.Kullanma miktarı,uygun şarj ve iklim gibi birçok element akü ömrünü etkilemektedir.

 

Bir Motosiklet Aküsünü Saklamanın En Uygun Yolu Hangisidir?

Akünüzü saklamadan önce soda ve su karısımı bir sıvıyla temizlemeli ve temizlerken karışımın akünün içine sızmadığından emin olunmalıdır.Stoklamadan önce her zaman akünün şarjı ful olmalıdır.Deşarj olarak saklanan aküler soğuğa ve daha fazla deşarj olmaya karşı çok daha hassastır.Çocukların ve hayvanların erişemeyeceği ve serin bir yerde stoklanmalıdır.Her 45-60 günde bir şarj durumu kontrol edilmeli ve eğer gerekiyorsa saf su ilave edilmelidir.

 

MARİNE

 

 

Marin Marş Amperi Nedir?

MCA oranı genellikle Marine/RV başlangıç gücü için kullanılmaktadır.32 F derecede ( 0 C derece) deki sıvı akünün amperi 30 saniyede ulaşır ve her hücre için en az 1.2 volt olarak devam eder (7.2 volt 12 voltluk aküler için).Bu oran sana yat motorunda ne kadar güçle başlamak zorunda olduğunu söylemektedir.

 

Amper Saatleri Nedir?

Bu oran derin seviyedeki marin aküleri için uygundur.Amper saatleri basit olarak bir akünün elektrik depolama kapasitesini ölçme ünitesidir.Deşarj saatleri boyunca akünün amperinin akım gücü arttırılarak amper saatleri elde edilebilir.Örnek olarak 20 saat için 5 amper sağlayan bir akü 5*20 saat den 100 amper saat kapasitesi var demektir.Bu oran senin deep cycle akünden ne kadar çok amper ve ne kadar uzun zaman için çekebiliceğini bilmeni sağlar.

 

Derin Şarj Aküleri Nedir?

Bu aküler çok daha fazla derin şarj gücü temin etmek için dizayn edilmiştir ve bu özellik onları sıradan akülerden çok daha farklı yapmaktadır.Derin şarj aküleri uzun zaman boyunca düşük akım miktarı temin edebilmektedirler.Bu aküler özellikle elektrik üreten küçük motorlar ve diğer elektrik aksesuarları ve eğlence araçları için dizayn edilmiştirler.Sıradan araba akülerinin aksine bu aküler boşaltılabilir ve düzenli bir şekilde minimum capasite kaybı ile tekrar şarj edilebilir.

Bir araba aküsü derin şarj edildiği zaman çok çabuk bir şekilde kapasitesini kaybeder.Marin yada RV derin şarj aküsü olarak kullanıldığı zaman bu kısıtlama araba akülerini çok zayıflatır.Basit bir derin şarj aküsü 2 ila 4 araba aküsünden daha fazla dayanmaktadır.

 

Derin Şarj Aküleri Daha Farklı Bir Şekilde mi Düzenlenmektedir?

Evet! Derin şarj aküleri özellikle daha uygun aktif meteryallerle ve daha kalın plakalarla yoğun şarj ve deşarj servisine dayanabilmesi için dizayn edilmiştir.Bu aküler birde dalgalı sulardaki botun sarsılmasından kaynaklanan yıkımları ve aktif metaryellerin dökülmesini azaltmak için elyaf örtülü seperatörlerle güçlendirilebilir.

Diğer taraftan araba aküleri maximum başlangıç enerjisi için yüksek amper enerjisi çekebilsin diye delikli meteryal ve kalın plakalar kullanılmaktadır.Tekrar ve tekrar kullanılan şarj pozitif plakaları zayıflatır ve aktif metalleri ızgaradan döker.Araba aküleri marin aküleri gibi ağır bie şekilde zorlanmak için üretilmemiştir.Onlar farklı amaçlı işler için basit bir şekilde dizayn edilmiştir.

 

Derin Şarj Akülerini Nerede Kullanabilirim?

Derin şarj aküleri bir akünün sürekli olarak geniş bir zaman için deşarj ve şarj edildiği her yerde kullanılabilir.

1.Botlarda ki küçük güç motorları,balık bulucular,derinlik tespit ediciler,ışık ve diğer aksesuarlar.

2.Karavanlarda,kampta radyo,TV,fan veya buzdolabı gibi aletleri çalıştırmak için

3.Motorun dışındaki veya içindeki ışıklandırmalar ve aksesuarlar için.

 

Bir Derin Şarj Aküsü Ne Kadar Dayanır?

Maximum hayat ömrü ne kadar sık kullanılıp kullanılmadığına ve yeniden şarj dahil olmak üzere ne kadar iyi bakım yapıldığına bağlı olucaktır.Bir devire göre değer verilen aküler bir çok deviri sağlamalıdır.Devirler bir kerelik tamamen boşalma ve şarj olma olarak tanımlanmaktadırlar.Eğer akü günlük kullanımları karşılıyor ise varsayabilirsinki bir akünün bir devrinde bir günlük kullanımı alabilirsin.Tabiki bu uzun süre depolanmış yada iyi bir şekilde bakımı yapılmamış aküler için uygun olmayabilir.

 

Akümün Şarj Edilip Edilmediğinden Nasıl Emin Olabilirim?

Akü şarj durumu bir hidrometre yada voltmetre ile test edilebilir.Bir hidrometre her hücredeki elektirik değerini fark ederken voltmetre voltaj okuması yapacaktır.Bunun yanında şarj durumunu gösteren akü kapagının üstüne monte edilmiş göstergeli akülerde bulunmaktadır.

 

Derin Şarj Aküleri İçin Özel Bir Şarj Aletine İhtiyaç Varmıdır?

Hayır,fakat bir derin şarj aksünü adamakıllı şarj etmek akü ömrünü ve performansını etkileyen çok önemli bir faktördür.

 

Derin Şsrl Aküsünü Şarj Etmenin En İyi Yolu Nedir?

Şarj aletinin elektirik kapasitesi şarj süresinin ne kadar uzun olucağını belirlemektedir.Bir çook uygulamada 10-25 amper lik şarj aleti tavsiye edilmektedir.

 

1.Hidrometre,voltmetre yada şarj göstergesini kullanarak akü şarj durumunu belirlemelisiniz.

2.Şarjdan önce elektrolit seviyesini kontroledin.Eğer elektrolit seviyesi plakaların en üst seviyesinin altında ise saf su yada içilebilir kaliteli su ekleyin.

3.Şarj aletinden temin edilen bilgileri takip edin.Çünkü kendi faklı özellikleri olan bir çok şarj aleti vardır.

4.Akünün tamamen şarj olduğundan emin olun.Akünün şarj yüzdesini belirlemek için hidrometre kullanın.

5.Her kullanımdan sonra 24 saat içinde yeniden şarj edin.Deşarj olan aküler çalışmayabilir.

6.Akünüzü aşırı şarj etmeyin.Aşırı şarj ızgaralarda korozyona ve akü ömrünün azalmasına sebep olabilir.Zaman ayarlı bir şarj aleti en uyugun olanıdır.

7.Hızlı yükleyen bir şarj aleti kullanmayın.Derin şarj aküleri için yavaş şarj aletleri en iyisidir.

8.Akü tamamen dolduktan sonra fişten çıkarın.

 

Bir Derin Şarj Aküsünü Aşırı Şarj Edebilirmiyim?

Akü tamamen dolduktan sonra şarj etmeye devam ettiği zaman aşırı yüklenmiş akü oluşur.aşırı şarj plakaların içindeki hücreleri yıkan ve aktif metaryelleri döken aşırı sıcaklığa sebep olabilir.

Benim Aküm Tamamen Bakımsız mıdır?

Senin akün tamamen bakımsız ve bakım yapılabilirdir. En iyi performans için elektirik seviyesine bakım yapılmalıdır.

 

Marin Akülerini Saklamanın En Uygun Yolu Hangisidir?

Akü kutusunu ve kutup başlarını soda ve su karışımı ile iyice temizleyin ve karışımın akünün içine sızmadığından emin olun.Stoklamadan önce her zaman şarjını ful olmasına dikkat edin.Deşarj olarak depolanan aküler kolaylıkla donabilir.Depolamayı çocuklardan ve hayvanlardan uzak kuru ve serin bir yerde yapın.Akü şarj durumunu her 45-60 günde bir kontrol edin.


OTOMOBİL

 

Soğuk Şarj Amperi Oranı Nedir (CCA)?

CCA bir akünün 0 fahrenayt derecede 30 saniyede teslim ettiği ve 7.2 voltun altına düşmeyen amper miktarının ölçümüdür.CCA değeri daha büyük akü başlangıç gücü demektir.

Şarj Amperi Oranı Nedir?

Şarl amperi 32 fahrenayt derece de ve 30 saniyede bir sıvı asitli akünün sağladığı ve her hü,cre için 1.2 volt olarak korunan amper miktarının ölçümüdr.


Rezerv Kapasitesi Nedir?

Bu bir akünün etkisiz dinamo ve pervane kayışına sahip bir araca verdiği gücü tanımlayan bir terimdir.Bu oran 80 fahrenayt derecede ki bir çok akünün 25 amperde deşarj olma miktarıdır ve 125 voltluk aküler için 10.5 volt sağlamaktadır.Yüksek reserv miktarı akünüzün daha uzun ömürlü dinamo ve pervane kayışına sahip olacağı anlmanına gelmektedir.

 

Dryfit Aküsü Nedir?

Dryfit aküleri eloktirolidi (Acit Su karışımı) silisyum dioksit jel madde içinde sıkıştırılmış hapsedilmiş aküler hariç diğer otomotiv aküleri gibi sıvı asit aküleridir.Bir de bu akülere aşırı yükleme durumularında gaz kaçaklarını azaltmak için gizlenilir ve güvenlik dalgaları yerleştirilebilir.Bu dizayn aküyü elektirik araçlarında kullanmak için güvenli hale getirir ve aküler zehirli gaz tehlikesi veya asit kaçağı olmayan arazilerde şarj edilmelidirler.

 

Aracın İçin Doğru Aküye Nasıl Karar Verebilirim?

Araç üreticinize danışmalısınız.O size aracınızın aküsünün büyüklüğünü ve gerekli olan CCA değerini söyleyecektir yada Akücünüze sorabilirsiniz ve onun tavsiye ettiği aküyü kullanabilirsiniz.Hatırlayın! Asla üreticinizin tavsiye ettiği CCA değerinin altında olan aküleri kullanmayın.

 

Hangi Etki Akümü Aşırı Derecede Soğutur?

Doğuk derecedeki havalar dramatik olarak akünzün içindeki kimyadal reakdiyonun atkilerini azaltır.Bu da marş gücünün azalmasına sebep olur Deşarj durumda bırakılan aküler donmaya karşıda hassastır.Donma akünün içindeki karışıma ve kutuya zarar verebilir.Aşırı soğuklarda aküleri ful şarjlı tutmak çok önemlidir.

 

Hangi Etki Akümü Aşırı Derecede Isıtır?

Sıcaklık bir numaralı akünün yıkım sebebidir.Aşırı sıcak hava akünün içindeki eleoktrolitin buharlaşmasına sebep olur.Daha sonra akünün pozitif plaka ızgaralarının hızlı bir şekilde aşınmasına sebep olur.Bu şartların ikiside akünün uzun dönem ömrüne zarar veremektedir.

 

Araba Akümü Nasıl Koruyabilirim?

Modern araba akülerinin biraz dikkate ihtiyacı vardır.Eğer akünüzün bakım delikleri vara su saeaviyesini kontrol etmelidiniz ve gerekliyse kaliteli içilebilir su eklemelisiniz.böylece akü ömrünün uzmasına yardımcı olabilirsiniz.Asla aşırı doldurmamaya dikkat edin çünkü bu normal akü çalıştığı sırada asidin dışarı dışarı taşmasına sebep olacaktır.Her iki kutup başınıda korozyona karşı düzenli bir şekilde kontrol edin ve bağlanatı noktalarını sıkıştırın.Eğer gerekiyorsa soda ve su karışımı ile temizleyin.Kısa devre olmsını engelleyebilmek için akü üzerindeki yağ ve kiri temzileyin.Eğer arabanız bir aydan fazla hiç çalışmadıysa kullanmadan önce akünüzü yeniden şarjedin.

 

Akümü Ne Kadar Sıklıkla Değiştirmeliyim?

Akü ömrü araçtan araca bir çok faktöre göre değişir.Eğer yeni akünden daha iyi bir performans bekliyorsan akünün CCA/CA sını daha da yükseltmen gerekmektedir.

 

Bir Akünün Bozulmasına Ne Sebep Olmaktadır?

Sıcaklık,titreşim bozuk araç elektirik sistemleri akünün bozulmsına en büyük katkıda bulunan şeylerdir.

 

Akümü Değiştirmem Gerektiğini Nasıl Anlarım?

Akünü değiştirmeni gerektiren veya elektirik sistemini kontrol ettirmen gereken tehlikeler aşağıdadır.

1.Yavaş yada kesik motor başlama devri.

2.Kontrol paneli motor çalıştıkdan sonra akünün deşarj olduğunu gösterir.

3.Akünün soğuklarda güç kaybetmiş olduğu görülür.

4.Farlar gereksiz yere sönükleşir.

Çoğu zaman bozukluğun akü bitmesiyle alakası çok azdır yada yoktur.Eğer sorunun aküden olduğunu iddia ediyosanız akünün şarjını test edin yada değiştirin.

 

Bir Araba Şarj Sistemi Nasıl Çalışır?

Modern otomobil araç şarj sistemi 3 bileşenden oluşmaktadır.


1.Alternator:

Motor kemeri tarafından kullanılan bir mekanik alettir.Motor çalıştıkça akünün dolmsını sağlamak için voltajın devamlılığını temin eder.

2.Voltage Regulator:

Akü şarj durumunu gösteren monitördür ve araç aküsünü şarj etmek veya diğer aksesuarları çalıştırıcak gücü temin etmek için alternator aktivitesini gerktiği gibi ayarlar.

3.Akü:

Motoru marş ile çalıştırmak ve sistemi ateşlemek için gerekli olan enerjiyi depo eden elektirik ambarıdır.

 

 

Bitmiş Bir Akü İle Nasıl Takviye Yapabilirim?

 

Lütfen Dikkat!

Bütün aküler asit barındırır tehlikeli oldukları göz ardı edilrse yaralanmalara sebep olabilirler.

1.Hazır göz ve deri koruyucu kullanın.

2.Deşar akünün pozitif kablosunu pozitif noktasına bağlayaın.

3.Kablonun diğer ucunu destek aküsünün pozitif noktasına bağlayın.

4.Negatif(siyah) kabloyu akünün negatif noktasına bağlayın.

5.Diğer ucunu destek kablosunun negatif noktasına bağlayın.

6.Motoru çalıştırın ve çalıştıktan sonra kabloların bağlantısını kesin.